Wycieczka rowerowa - "Ścieżki historii".

Pierwsza w tym roku wycieczka rowerowa wiodła trasą liczącą 38 km. Skład nie był może liczny, ale za to kondycyjnie świetnie przygotowany.
Modrze – wieś (dawniej miasto) w 1246 miejscowość była wzmiankowana jako Moder. Modrze w XIII wieku było grodem kasztelańskim i bywał tu książę Przemysł I. W 1265 zmarła tu Elżbieta wrocławska, żona Przemysła. Oboje byli rodzicami Przemysła II króla Polski w latach 1295 – 96.
Szczepowice – wieś w gminie Kamieniec. We wsi znajduje się neobarokowy pałac z 1880.
Konojad – Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od jedzenia koniny. Według podania zanotowanego przez Oskara Kolberga, swoje konie mieli tu zjeść Szwedzi w czasie "potopu", gdy zabrakło im innego jedzenia.
Wielkopolskie Piramidy – grupa 4 kurhanów znajdujących się w pobliżu Łęk Małych. Kurhany pochodzą z późnego okresu kultury unietyckiej (1700-1500 lat p.n.e.). Jeszcze w 1881 znajdowało się tutaj 11 kurhanów, według badań było ich wcześniej 14. W trakcie badań ustalono, że kurhany te są miejscem pochówków ludzi znacznych dla ówczesnego społeczeństwa. Świadczy o tym bardzo bogate wyposażenie grobów, w których zmarli chowani byli wraz z bronią, ozdobami i naczyniami.
Grodzisko w Bonikowie – stanowi pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu Polan z czasów plemiennych (IX – X wiek n.e.). Bonikowska warownia jest przykładem niewielkiego ośrodka grodowego, zarządzanego przez jednego z wielu w pd-zach. rubieży Wielkopolski naczelników-wodzów.
Mikoszki – niewielka wieś w gminie Kościan, wzmiankowana była już w 1388 r. Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest zespół dworsko-parkowy. Centrum założenia stanowi późnobarokowy dwór zbudowany w końcu XVIII wieku przez Bonawenturę Koczorowskiego. Był on szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego od 1781. Pełnił funkcję komisarza cywilno-wojskowego województwa poznańskiego. Uczestnik insurekcji kościuszkowskiej.
źródło: Wikipedia

Tagi: 

Organ prowadzący

Gmina Czempiń

www.czempin.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Głuchowie

Kościańska 28/30
Głuchowo, 64-020 Czempiń

[email protected]

tel. +48 61 2823427
tel. +48 518 630 886

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.