Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakończony został ministerialny projekt, którego głównym założeniem było „rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.” Rozwój czytelnictwa uczniów jest jednym z podstawowych celów pracy każdego nauczyciela. Dlatego w realizację założeń programu włączyli się wszyscy nauczyciele. Wspomagali uczniów w przedsięwzięciach, które poczyniono, aby uzyskać wsparcie finansowe z ministerialnych funduszy. Uczniowie głuchowskiej placówki świetnie się bawili, jednocześnie ucząc przy projektach:
Warto czytać - uczniowie klasy ósmej czytali pierwszoklasistom znane i lubiane wiersze polskich poetów.
Poezja jest wszędzie - uczniowie jednej z klas udowodnili w swoich pracach (metodą kolażu), że poezja znajduje się wszędzie, trzeba umieć tylko dostrzec piękno.
Pociąg do książki - przy okazji świętowania urodzin misia, „skakano’ po rymach Brzechwy i Tuwima.
Pasowanie na czytelnika - uroczystość łącząca pasowanie i promocję książki i czytelnictwa.
Mieć, czy Być - przedsięwzięcie, w którym odpowiednim doborem literatury uczniowie wykazali, że w życiu najważniejsza jest miłość i dobro.
Bajki na Mikołajki - zaproszeni goście czytali dzieciom swoje ulubione książki z dzieciństwa.

Nad właściwym doborem literatury, czuwali zarówno rodzice jak i sami uczniowie. Rodzicom przedstawiono do akceptacji wykaz książek, z możliwością korekty, ewentualnie dopisanie tytułów książek, które ich zdaniem powinny się na tej liście znaleźć. Uczniowie wpisywali na listach wyłożonych w szkole, swoje własne propozycje tytułów. Łącznie do biblioteki szkolnej zakupiono 655 egzemplarzy.
Z lektur zakupiono pozycje widniejące jako lektura obowiązkowa przede wszystkim w klasach VII i VIII. np.Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz - Dziady, Juliusz Słowacki - Balladyna, Antoni Czechow - Opowiadania, Aleksander Fredro - Zemsta, Białoszewski - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego.
Biblioteka wzbogaciła się o tzw. „czytadła”, ale także o książki popularnonaukowe zakupione zgodnie z zainteresowaniami i życzeniami uczniów. Na prośbę dziewcząt zakupiono: J.Downham - Zanim umrę, A. Sapkowski- Wiedżmin, L.Samson - Przytul mnie, F. Duvel - Julia i Królewna śnieżka, F.Duvel - Julia i czarne owce. W.B.Cameron - Był sobie pies,E. Nowak - Pajączek na rowerze, K. Gier - Trylogia czasu:Zieleń szmaragdu, Błękit szafiru, Czerwień rubinu.
Chłopcy optowali za: ŻÓŁTOWSKA- DARSKA - Lewy.Chłopak, który zachwycił świat, A.C. Doyle: Sherlock Holmes: Dolina strachu. Pożegnalny ukłon, Powrót Sherloka Holmesa, K.Cotungo - 99 dni lata, W.Drewniak- Historia bez cenzury. F.Koneczny - Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży.

Autor tekstu: Danuta Kuraszyk
Autor zdjęć: Danuta Kuraszyk

Kategoria: 

Organ prowadzący

Gmina Czempiń

www.czempin.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Głuchowie

Kościańska 28/30
Głuchowo, 64-020 Czempiń

[email protected]

tel. +48 61 2823427
tel. +48 518 630 886

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.