100 rocznica Powstania Wielkopolskiego

Tak świętowano 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego - Polska droga do wolności – przedstawienie wystawione przez Szkołę Podstawową w Głuchowie

27 grudnia 1918 roku to data szczególna dla każdego Wielkopolanina-Polaka. W tym dniu świętowaliśmy setną rocznicę najważniejszego niepodległościowego zrywu w naszym regionie.Wielkopolanie chwycili za broń, by po kilku miesiącach krwawych walk doprowadzić do włączenia kolebki Państwa Polskiego w skład odradzającej się właśnie Rzeczypospolitej.
To ważny jubileusz, stwarzający okazję do przypomnienia sobie wydarzeń z naszej historii i postaci wielkich Polaków, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.
W naszej szkole główne obchody rocznicy miały miejsce – jak w całej Wielkopolsce - w środę, 27 grudnia. Na korytarzach pojawiły się dekoracje i okolicznościowe gazetki, a w holu zaprezentowano wystawę o tematyce niepodległościowej. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:15 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Podczas prezentowania części artystycznej, uczniowie i nauczyciele przybliżyli widzom rys historyczny tego szczególnego dla naszego narodu święta, a całość uświetniała prezentacja multimedialna, uzupełniająca odgrywane przez młodych aktorów role. Na scenie pojawiły się postacie z minionych epok; wspólnie obserwowaliśmy upadek państwa polskiego i jego spektakularne odrodzenie. Wśród występujących nie zabrakło Józefa Piłsudskiego i upersonifikowanej ojczyzny.
Powstanie Wielkopolskie miało szczególne znacznie. Do Rzeczypospolitej wróciły rdzenie polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką i nowoczesnym przemysłem, a siły zbrojne II RP zostały zasilone ponad 70 tys. dobrze wyszkolonej Armii Wielkopolskiej. Zakończenie przestawienia nawiązywało do czasów współczesnych. Wspólnie złożyliśmy też Polsce serdeczne życzenia.
Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie młodemu pokoleniu roli wartości w życiu narodu. Warto pamiętać, że obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji, dbanie o poprawność języka i poszanowanie symboli narodowych. Wspierajmy się w tym wielkim dziele, gdyż przyszłość Polski spoczywa w naszych rękach.

Autor tekstu: Daria Siczyńska
Autor zdjęć: Marek Pańczak

Organ prowadzący

Gmina Czempiń

www.czempin.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Głuchowie

Kościańska 28/30
Głuchowo, 64-020 Czempiń

[email protected]

tel. +48 61 2823427
tel. +48 518 630 886

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.